10 nejdůležitějších mobilních trendů pro rok 2013

Jsme na začátku roku 2013, což je ideální období pro shrnutí trendů, které budou letos hýbat světem mobilních komunikací. Odvětví se vyznačuje značnou dynamikou, novinky se na nás valí ze všech stran doslova proudem. Na následujících řádcích jsem se pokusil z této záplavy vydestilovat přehled deseti nejdůležitějších trendů, které budou ovlivňovat mobilní svět v příštích dvanácti měsících.

 

1. Další nárůst podílu smartphonů

Prodeje chytrých telefonů neustále rostou, a to jak ve světě, tak v České republice. Podle agentury Gartner smartphony v globální měřítku ve 3. čtvrtletí 2012 tvořily téměř 40 % všech prodejů při meziročním nárůstu 47 %. Gartner odhaduje, že do konce roku 2015 bude na vyspělých trzích 80 % mobilních telefonů spadat do kategorie smartphonů.

Český Vodafone již v polovině loňského roku oznámil, že 80 % jím prodaných mobilních telefonů tvořily smartphony, u českého O2 do kategorie chytrých telefonů spadaly tři čtvrtiny prodaných přístrojů.

 

2. Mobilní zařízení stále důležitější pro přístup na internet

V posledních letech postupně rostl počet uživatelů, kteří používají mobilní zařízení k přístupu na internet. Trend byl akcelerován nástupem smartphonů a tabletů. Podle Gartneru v roce 2013 dojde v USA ke zlomu a přístupy k internetu z mobilních zařízení předeženou využívání internetu prostřednictvím PC. V Indii k tomuto zlomu došlo již v květnu 2012 (tato země však vynechala celou jednu etapu vývoje využívání informačních technologií). Celosvětově je podíl přístupů k internetu z mobilních zařízení na úrovni 13 %.

V ČR se podíl přístupů k internetu z mobilů a tabletů v roce 2012 zdvojnásobil, i přesto však dosahuje sotva světového průměru. Češi na těchto zařízeních používají především sociální sítě, vyhledávače nebo konzumují obsah na zpravodajských serverech. Trend je však jednoznačný a je jen otázkou času, kdy mobilní zařízení i u nás zvítězí nad desktopem.

 

aplikace Facebook
aplikace Facebook

3. Pokračování nadvlády mobilních aplikací nad mobilním webem

I přes relativní pokročilost HTML5 a stále se zlepšující podporu tohoto jazyka ze strany mobilních prohlížečů se současné možnosti mobilního webu nevyrovnají nativním aplikacím. Značné rozdíly jsou zejména v rychlosti, uživatelském komfortu a možnostech využití hardwaru mobilních zařízení. Z tohoto důvodu například Facebook v druhé polovině roku 2012 představil zcela novou verzi své mobilní aplikace, která již není postavená na HTML5.

V roce 2013 lze očekávat další velký nárůst počtu nových mobilních aplikací. Mobilní web si může najít své místo pod sluncem ve vybraných odvětvích (např. média), která jsou pod ekonomickým tlakem a jejich aplikace přitom nevyžadují špičkový výkon a speciální funkce.

 

4. Mobilní aplikace jako součást firemního IT

V rámci prvotního boomu, kterého jsme byli v České republice svědky zejména v roce 2011, si zadavatelé mobilní aplikace nechávali typicky vyvíjet jako jednoduché nástroje, mezi jejichž obvyklé funkce patřily přehled novinek, katalog produktů a služeb nebo třeba seznam poboček s možností zobrazení na mapě. Další významnou skupinou aplikací byly speciální projekty vyvíjené pro podporu jednorázových marketingových kampaní.

Situace se ale začíná měnit. Zadavatelé se totiž stále více začínají orientovat na sofistikované nástroje m-komerce nebo například mobilního bankovnictví. Firmy však začaly podnikat i první kroky v oblasti zavádění mobilních aplikací v rámci firemních procesů, a to zejména v podobě speciálních nástrojů pro řízení nebo podporu obchodu. Lze očekávat, že firemní aplikace v roce 2013 zažijí velký boom. Stále častěji se budeme například setkávat s tím, že s námi bude pracovník distributora energie u nás doma sepisovat smlouvu s využitím tabletu a speciální aplikace. Papírové desky s hromadou tabulek a formulářů se pomalu stanou minulostí.

 

5. Fragmentace operačních systémů

Současnému mobilnímu světu jednoznačně dominují operační systémy Android (72% tržní podíl v 3Q 2012 podle Gartneru) a iOS (14 %). Ostatní hráči, jako jsou BlackBerry, Bada, Symbian a Windows Phone, mají 5% nebo nižší podíl. Zejména Nokia se v posledních měsících snaží situaci změnit, finský výrobce vsadil na jednu kartu v podobě Windows Phone od Microsoftu. Zákazníci však novým Lumiím zatím na chuť nepřišli. Kanadský Research In Motion (RIM) se snaží několik let trvající pokles zvrátit, lékem by měla být nová verze jejich OS BlackBerry s pořadovým číslem 10.

Trh mohou dále rozvířit nově představené operační systémy: Firefox OS od Mozilly zamýšlený zejména pro nasazení v nejlevnějších smartphonech, dále Tizen, za kterým stojí především Samsung a Intel. Výčet doplňují finský projekt Jolla postavený na jádře linuxového systému MeeGo původně vyvíjeného Nokií nebo na začátku roku 2013 představený OS Ubuntu for phones.

Hráčů je tedy mnoho a dosáhnout úspěchu na poli mobilních operačních systémů je přetěžké. Konkurence však obvykle přináší svěží vítr a další inovace. Každopádně bude velmi zajímavé sledovat další vývoj.

 

6. Internet věcí

Nest thermostat
Nest thermostat

Zajímavý trend, který může velmi brzy ovlivnit naše životy, se skrývá za poněkud tajemně znějícím výrazem internet věcí (anglicky Internet of Things – IoT). Svět se pomalu stává pavučinou, ve které již nejsou propojeny jen počítače, mobily nebo tablety, nýbrž také také spousta dalších přístrojů, domácích spotřebičů, dopravních prostředků nebo třeba zdravotních pomůcek. Všechny tyto přístroje spolu navzájem mohou komunikovat, jsou opatřeny kamerami, řadou nejrůznějších senzorů a čidel. Na dálku tak můžeme například prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu zapnout topení v našem domě nebo zaznamenávat svůj tep a další údaje během sportovního tréninku.

V loňském roce se značné publicity dočkal například inteligentní termostat Nest. Možnosti jsou doslova nekonečně. Letošní rok přinese v této oblasti spousty nového.

 

7. Mobilní data uložená v cloudu

Stále rychlejší mobilní datové přenosy (v ČR v tomto ohledu situace sice není zrovna růžová, ale třeba se i my jednou dočkáme) umožňují používání cloudových služeb pro ukládání a zálohování dat z mobilních zařízení.

V masovějším měřítku tento trend spustil Apple, když jako součást iOS 5 v polovině roku 2011 představil službu iCloud, která uživatelům umožňuje automatické zálohování kontaktů, e-mailů, stažených aplikací, fototografií a dalšího obsahu na serverech Applu.

Vedle toho samozřejmě existuje řada dalších služeb, které obdobné funkce rovněž nabízejí. Jedním z nejvýznamnějších a současně nejznámějších hráčů na tomto poli je Dropbox, který v poslední době velmi intenzivně spolupracuje se Samsungem. Nejnovější mobilní telefony, PC a fotoaparáty nesoucí značku Samsung přímo podporují automatické zálohování dat na Dropbox.

Trend se postupně začíná dotýkat i korporátního prostředí, i firmy totiž, byť se zpožděním a počáteční nedůvěrou, začínají objevovat přínosy mobilního cloudu.

 

8. Nakupování přes mobilní zařízení

Představa, že nákup v e-shopu typicky znamená sednout si ke stolu a zapnout počítač, se začíná pomalu stávat minulostí. Chceme totiž nakupovat kdykoli a kdekoli, to znamená třeba i v tramvaji během cesty z práce. A samozřejmě také máme rádi pohodlí, třeba v podobě procházení nabídky našeho oblíbeného obchodu na tabletu, když lenošíme v posteli.

Mobilní telefony se doslova nabízejí pro spontánní nákupy (např. vstupenky do kina nebo jízdenky), provádění rezervací, placení parkovného nebo třeba využívání slevových kupónů.

O tom, že nakupování přes mobil může být jednoduché, rychlé a pohodlné, dobře vědí všichni uživatelé smartphonů, kteří si zakoupili mobilní appku nebo třeba hudební album na App Store nebo Google Play.

Potenciál mobilního nakupování je obrovský, v roce 2013 jej budou objevovat další významní hráči na trhu.

 

9. Mobilní platby

Velkou překážkou pro větší rozšíření nakupování prostřednictvím mobilních zařízení vždy byla absence jednoduchého, spolehlivého a hlavně bezpečného nástroje pro placení. Již před mnoha lety jsme se začali setkávat s možností platit pomocí Premium SMS, tato cesta je však z mnoha důvodů pro placení mnoha druhů zboží a služeb naprosto nevhodná a nevýhodná. Jedinou reálně použitelnou možností pak byly klasické platební karty s nutností při každé transakci opakovaně vypisovat spousty čísel nebo mnohem pohodlnější placení přes PayPal.

Square
Square

V posledních měsících však oblast mobilních plateb začíná velmi ožívat. Vzpomeňme například americký Square, který umožňuje obchodníkům s mobilem nebo tabletem kdekoli, třeba i na tržnici, přijímat úhrady platebními kartami. Obdobné řešení později představil i PayPal pod názvem PayPal Here.

Svět vkládá mnohá očekávání do bezkontaktních plateb využívajících technologii NFC. Rozjezd je však pomalejší, než se původně očekávalo. Situaci by mohlo pomoci, že řada výrobců smartphonů své přístroje již vybavuje čipem NFC (výjimkou je však například iPhone, Apple totiž technologii NFC zatím příliš nevěří).

V ČR se již v roce 2011 uskutečnil zajímavý pilotní projekt, který testoval fungování NFC plateb v praxi. Stály za ním O2, Globus, Komerční banka a Visa Europe. Na podzim 2012 byl spuštěn platební systém Mobito, který podporují všichni tři čeští operátoři a čtyři banky. Projekt vypadá velmi slibně, letošní rok ukáže, jak se mu bude dařit.

Dalším zajímavým počinem, který v ČR odstartoval před několika měsíci v souvislosti s uvedením mobilní aplikace Raiffeisenbank, jsou QR platby, které mají ambici stát se standardem pro jednoduché provádění plateb s využitím skenování QR kódů. QR platby již začaly podporovat první e-shopy. Někteří velcí hráči z oblasti telekomunikací nebo dodavatelů energie přislíbili, že již brzy budou na faktury umisťovat QR kódy obsahující informace o platbě.

 

10. Větší displeje, projekce, vyšší výkon a další hardwarové vychytávky

Výrobci mobilních zařízení se předhánějí v představování novinek, konkurence je vskutku velmi tvrdá.

I v tomto roce můžeme očekávat další zvětšování displejů mobilních telefonů. Asi nejúspěšnější loňský smartphone Samsung Galaxy S III ukázal, že uživatelé si i na 4,8palcový displej rychle zvyknou a menší pak již nechtějí. Komerční úspěch “tabletomobilu” Samsung Galaxy Note II pak laťku posunul ještě o kus dále (5,5”). Ale v tomto případě již asi opravdu nejde o přístroj do každé ruky. Nicméně novinky pro rok 2013 představené na veletrhu CES v Las Vegas ukazují, že trend dalšího zvětšování displejů pokračuje. Jde například o přístroje Huawei Ascend D2 nebo Sony Xperia Z (oba přístroje mají pětipalcový Full HD displej).

Fitbit Flex
Fitbit Flex

Jako příklady jiných zajímavých trendů lze uvést další zvyšování výkonu procesorů pohánějících smartphony a tablety, vodotěsné provedení přístrojů, projektory v mobilních telefonech, doplňky k mobilním zařízením určené např. pro monitorování sportovních aktivit, denního režimu a spánku (Fitbit Flex) nebo ke sledování zdravotního stavu, chytré hodinky (Pebble), nová výkonná herní zařízení (Nvidia Project Shield) nebo první mobilní telefony s ohebnými displeji.

Leave a comment

name*

email* (not published)

website