O Futuristice
Futuristica je blog, který se zabývá mobilními technologiemi, mobilními aplikacemi, internetem a byznysem, který za tím vším stojí. Futuristicu připravuje Tomáš Čermák.
Proč Futuristica vznikla
Marketingu a komerčnímu využití mobilních technologií se profesně věnuji více než 10 let. Futuristica je pro mě místem, které slouží k šíření informací a zamyšlení o nejnovějších trendech spojených s komunikačními technologiemi a jejich využití v byznysu.
Nejmodernější mobilní technologie, chytré telefony, tablety, mobilní aplikace, mobilní web, e-knihy, internet věcí. To všechno jsou pojmy, které ještě před nedávnem byly spíše předmětem úvah futurologů nebo autorů sci-fi.
Ve skutečnosti se však pomalu stávají naprosto běžnou součástí našich životů. A naše životy se mění. Velmi rychle jsme si díky smartphonům zvykli být on-line kdykoli a kdekoli, mění se náš způsob konzumování médií, školáci a studenti se učí nahrazovat hromady učebnic tablety.
To vše má obrovské dopady na modely fungování našeho světa, které byly formovány po celá desetiletí nebo staletí. Internet, mobily a další technologie přinesly obrovské změny. Média, zábavní průmysl, finanční instituce, vzdělávání, medicína a mnoho dalších odvětví prochází hlubokými změnami. A to je jen začátek. Budoucnost přichází…
O aktuálním dění a novinkách spojených s novými trendy, službami a transformací starých modelů fungování světa píši zde na Futuristice.
O autorovi
Více než 10 let se věnuji marketingové komunikaci a komerčnímu využití mobilních technologií a internetu. Svým klientům a partnerům pomáhám hledat cesty jak skrze využívání mobilních technologií a internetu lépe uspokojovat potřeby zákazníků a dosahovat při tom vyšších zisků a efektivity.
Několik let jsem působil v Českém rozhlase, kde jsem se kromě realizace řady reklamních kampaní podílel na úspěšném uvedení vybraných internetových projektů (např. Zelená vlna) a zejména na úspěšném zavedení SMS hlasování a soutěží v rámci rozhlasového vysílání (Premium SMS čísla 907 77 xx Český rozhlas používá dodnes).
Vedle toho jsem mnoho času a úsilí věnoval internetovým projektům provozovaným pod hlavičkou společnosti Villusion, kde jsem spolupracoval na mikroplatebním systému ILIKEQ (pamatujete na možnost přispět autorům článků prostřednictvím “qéček”?). Z pozice šéfredaktora webu Ebiz.cz jsem se snažil s celým týmem autorů pravidelně připravovat ty nejzajímavější informace o dění v oblasti e-komerce.
V polovině první dekády tohoto tisíciletí jsem spolu s Jiřím Horynou založil společnost eMan s cílem provozovat systém SMS jízdenek v hlavním městě Praze. Jak tomu tak někdy bývá – a v naší krásné zemi, kde vládne v jistých ohledech poněkud nestandardní podnikatelské a zejména politické prostředí – nakonec vše bylo trochu jinak. Nakonec mě záměr provozovat SMS jízdenky zavál až do největší české softwarové firmy Unicorn. Zde jsem se několik let věnoval přípravě, uvedení na trh, propagaci a provozu internetové služby pro řízení firem s názvem Unicorn Universe.
Mezitím spatřil světlo světa první iPhone. Bylo to v roce 2007 a tato událost změnila životy mnoha lidí. I ten můj.
Na konci roku 2010 jsme před lety založenou společnost eMan “oživili” a po hlavě se vrhli do byznysu kolem mobilních aplikací. Během několika málo měsíců se eMan zařadil mezi nejvýznamnější hráče na trhu. Firma začínala s pěti lidmi, dnes tým tvoří více než 30 vývojářů, analytiků, softwarových architektů, projektových manažerů a designerů. eMan se na trhu úspěšně etabloval a získal řadu významných zákazníků, mezi něž patří například Česká pojišťovna, Škoda Auto, Datart, Samsung, Česká pošta, VZP, dTest, Město Praha a řada dalších. Mobilní aplikace z naší dílny získaly řadu ocenění, jako jsou například Mobilní aplikace roku, Internet Effectiveness Awards, IT projekt roku, nejlepší firemní aplikace AppParade nebo Zlatá koruna (podrobné info zde).
Mezi mé každodenní radosti i strasti patří hlavně informovat svět o eManu a jeho produktech a službách. Vedle toho rád vymýšlím nové mobilní aplikace a služby, často se rovněž podílím na navrhování jejich uživatelského rozhraní. Přitom se vždy snažím naplno vžít do role člověka, který bude náš produkt používat. Protože jedině jednoduché, dobře navržené a promyšlené appky si získají své dlouhodobě spokojené uživatele a stanou se skutečně úspěšnými a oblíbenými.
O mobilních aplikacích, webu a službách přednáším na odborných konferencích a různých oborových akcích, jako jsou například Mobile Internet Forum, e-Business Forum, konference Do banky přes mobilní aplikaci nebo BizIT.
Rád vymýšlím nové služby, které prostřednictvím mobilních technologií a internetu mohou lidem zjednodušit život a jejich provozovateli přitom vydělat peníze. Některé z těchto nápadů se dostaly do databáze Úřadu průmyslového vlastnictví v podobě užitných vzorů nebo patentů (jsem spoluautorem 3 užitných vzorů/patentů spojených s mobilními službami), jiné mé nápady zase spatřily světlo světa v podobě mobilních aplikací (např. mParkování, Kytkomat).
Tomáš Čermák – profil na LinkedIn
10 mých nejoblíbenějších…
Webové služby
- Evernote - ideální nástroj pro rychlé poznámky, ukládání výstižků z novin, seznamy úkolů a rychlé nalezení uložených informací
- Dropbox - nutnost pro ukládání, zálohování a synchonizaci souborů
- Instapaper – báječná služba pro ukládání článků ze zpravodajských webů a blogů pro pozdější pohodlné čtení
- Gmail/Google Dokumenty/Google Disk – sada praktických nástrojů od Google pro pohodlnou a efektivní práci
- Deezer – bez hudby by bylo na světě smutno, tato francouzská služba přehraje (skoro) jakékoli (i české) album včetně úplných novinek, a to za přijatelný měsíční paušál, údajně má větší hudební katalog než Apple iTunes
- Facebook – zdroj informací i hlásná trouba a navíc být ve spojení je důležité
- Twitter – rychlé informace ve 140 znacích
- LinkedIn – nezbytný nástroj pro správu pracovních kontaktů a pracovní komunikaci
- Delicious – online webové záložky, po letech používání na tuto službu nedám dopustit
- Techmeme – agregátor novinek ze světa technologií