Samsung a Nokia chystají novinky v mobilní muzice. Dočkají se konečně i čeští zákazníci?

Dva globální výrobci mobilních zařízení v minulých dnech oznámili zajímavé novinky v oblasti služeb spojených s digitální hudbou. Kdy a zda vůbec se dotknou i českých zákazníků je však zatím otázkou.

 

Samsung chystá rozšíření své služby Music Hub

Samsung Music Hub
Samsung Music Hub

Korejský Samsung má velké plány se službou Music Hub, která je zatím k dispozici pouze uživatelům  přístrojů Galaxy S III a Note II a navíc jen v 6 zemích. Samsung však chce službu co nejdříve dostat na další trhy.

Music Hub je cloudová služba, která nabízí online úložiště pro vlastní muziku s možností následného poslechu, hudební streaming (Samsung tvrdí, že má v katalogu 19 mil. skladeb) a doporučování nové hudby na základě dosavadního poslechu a preferencí. Samsung službu spustil v minulém roce poté, co v květnu realizoval akvizici kalifornské firmy mSpot provozující cloudový přehrávač.

Music Hub by se měl brzy objevit v dalších smartphonech, tabletech, televizorech, ale třeba i ledničkách nesoucích značku Samsung (video). Časem by služba mohla být dostupná i uživatelům přístojů od jiných výrobců. Bude záležet jen na strategii Samsungu, protože uvolnit  již existující mobilní aplikaci pro Android i pro chytré telefony jiných značek není velký problém.

Rozšiřování služby bude Samsung plánovat s ohledem na složité vypořádávání autorských práv v jednotlivých zemích a také v souvislosti s uváděním hlavních produktů Samsungu během roku 2013. Jestli se rozšíření služby Music Hub dotkne také České republiky, v tuto chvíli zatím není známo.

 

Nezahálí ani Nokia

Nokia Music+ (zdroj:nokia.com)
Nokia Music+ (zdroj:nokia.com)

Finská Nokia 27. ledna oznámila, že v příštích týdnech spustí službu Nokia Music+.

Půjde o prémiovou nadstavbu služby Nokia Mix Radio, která nabídne neomezené skoky na další skladby, vyšší kvalitu zvuku, slova písniček, možnost poslechu prostřednictvím webové aplikace a stahování hudby pro off-line poslech. Zatím není zřejmé, zda bude k dispozici možnost poslechu konkrétních skladeb nebo pouze hudebního proudu.

V USA Nokia Music+ měsíčně přijde 3,99 USD, v ostatních zemích zákazníci zaplatí 3,99 EUR. Během 1. čtvrtletí 2013 by měla být služba dostupná hudebním fanouškům ve 24 zemích, kde je již nyní k dispozici Nokia Music. Česká republika se v seznamu bohužel nenachází.

 

Co tedy poslouchat na mobilu v ČR?

S ohledem na nevýhodné a někdy snad i vyděračské podmínky, jež si kladou majitelé autorských práv – tedy především velká hudební  vydavatelství –  je velmi obtížné provozovat hudební služby a e-shopy na mnoha trzích najednou. I velmi silné společnosti Apple se nepodařilo iTunes Music Store otevřít v mnoha zemích najednou, šlo o postupný proces (v České republice byla služba spuštěna v září 2011). Situace tedy vskutku není z pohledu provozovatelů lehká. Nicméně i český zákazník si pro svůj smartphone řešení najde.

Pokud vám vyhovuje tradičnější řešení a chcete zakoupenou hudbu “vlastnit”, můžete využít již zmíněný iTunes Music Store od Applu. Jestli navíc vlastníte zařízení s iOS (iPhone, iPod, iPad), celý proces od nákupu, přes stažení až po samotný poslech je velmi rychlý, jednoduchý a pohodlný. Google, který stojí za v současnosti nejrozšířenější mobilní platformou Android, pro zákazníky z ČR zatím svůj hudební obchod Google Music bohužel neotevřel. Další možností, kde muziku zakoupit a následně s již o poznání menším komfortem nahrát do mobilu, jsou české hudební e-shopy Supraphonline a Bontonline.

V případě, že netrváte na vlastnictví hudby, ale jde vám spíše o samotný poslech a komfort používání bez nutnosti starat se o neustále se hromadící sbírku stažených empétrojek, můžete zvolit některou ze služeb poskytujících poslech hudby prostřednictvím streamingu (většinou i s možností stažení hudby do mobilního zařízení pro případ, když budete z dosahu internetového přípojení např. v metru nebo na dovolené někde v divočině).

Deezer (aplikace pro Android)
Deezer (aplikace pro Android)

Zde mohu vřele doporučit francouzský Deezer, jehož katalog obsahuje více než 20 mil. tracků. Poslechnout si můžete i naprosté novinky, včetně většiny českých interpretů. V nabídce nechybí ani různé české perličky z oblasti mluveného slova z rozsáhlého katalogu Supraphonu (pohádky, audioknihy aj.). Za 6,99 EUR měsíčně (tarif Premium+) Deezer nabízí neomezený a velmi kvalitní (320 mbit/s) poslech přes web, mobilní aplikace (iOS, Android, Windows Phone) a neomezené stahování celých alb pro off-line poslech.

A pokud dáváte přednost českým službám, můžete vyzkoušet MusicJet. Ten nabízí poslech přes aplikaci pro Windows, kterou si ale musíte nejprve stáhnout  a nainstalovat do PC. Chybí tak bohužel komfort možnosti okamžitého poslechu přes webový prohlížeč. Za 149 korun měsíčně (tarif Naplno) již lze poslouchat i prostřednictvím mobilních aplikací (iOS, Android, Windows Phone a Symbian).

Další zajímavou možností poslechu streamované hudby byla až do nedávna i v ČR relativně dobře známá služba Last.fm, která však k 15. lednu 2013 z licenčních důvodů přestala českým uživatelům nabízet možnost poslechu. Z podobných důvodů je již řadu let pro české posluchače nedostupná Pandora, která si v zemích, kde je aktuálně dostupná (USA, Austrálie a Nový Zéland), získala přízeň již 125 mil. uživatelů. Mimochodem Pandora je v USA natolik úspěšná, že si našla cestu i do autorádií, Blue-ray přehrávačů nebo dokonce ledniček.

A pak je tu celá řada v zahraničí populárních hudebních služeb, jako jsou například Spotify, Rdio nebo MOG, které se k nám do České republiky nikdy nedostaly. Ale kdo ví, třeba se jednou dočkáme…

 

Přehled hudebních služeb dostupných v ČR

Název služby web typ služby
7digital www.7digital.com stahování
Bontonline www.bontonline.cz stahování
Clickmusic www.clickmusic.cz stahování
Deezer www.deezer.com streaming, free streaming s reklamou
Emusic www.emusic.com stahování, streaming
iTunes www.apple.com/cz/itunes stahování
Koule www.koule.cz free streaming s reklamou
Mixér.cz www.mixer.cz free streaming s reklamou
MusicJet www.musicjet.cz streaming
O2 Active hudba.o2active.cz streaming
Supraphonline www.supraphonline.cz stahování
T-Music www.t-music.cz streaming
Vodafone vodafonegalerie.mopa.cz/proxy/20/20nej/vfmusic stahování
YouTube www.youtube.com free streaming s reklamou

zdroj: pro-music.org

Leave a comment

name*

email* (not published)

website