Nokia přichází s revoluční novinkou: Vytiskněte si vlastní kryt ke smartphonu Lumia 820

Finská Nokia zažívá opravdu zlé časy. Jejím chytrým telefonům s operačním systémem Windows Phone se stále nedaří najít cestu k většímu počtu zákazníků, a tržní pozice tohoto až donedávna největšího výrobce mobilních telefonů se tak postupně oslabuje. Nyní však Nokia přišla s velmi zajímavým počinem a umožňuje svým zákazníkům navrhnout si a vyrobit – přesněji řečeno vytisknout na 3D tiskárně – vlastní zadní kryt ke smartphonu Lumia 820.

 

Nokia Lumia 820 (zdroj: nokia.com)
Nokia Lumia 820 (zdroj: nokia.com)

Vytiskněte si svůj kryt k mobilu

Je to jednoduché. Stačí si z webu Nokie stáhnout příslušné podklady (Nokia je vtipně nazývá 3DK, neboli 3D-printing Development Kit), které můžete jakkoli upravit, a výsledné dílo pak vytisknout na 3D tiskárně (pokud vám oblast 3D tisku a 3D tiskáren zatím nic neříká, podívejte se třeba na Wikipedii nebo web Josefa Průši). Nokia nabízí i praktické tipy a návody. Například radí, jaké používat materiály. Pro 3D tisk samozřejmě budete potřebovat 3D tiskárnu. Tu si můžete pořídit buď vlastní nebo lze použít služeb specializované firmy, která 3D tisk nabízí.

Nokia je prvním velkým světovým výrobcem mobilních telefonů, který s něčím podobným přišel. Trochu to připomíná staré časy, kdy Nokia na trh uvedla první výměnné kryty k mobilním telefonům (vzpomeňme na model Nokia 5110 z roku 1998). V tuto chvíli jsou k dispozici tiskové podklady pouze pro Lumii 820. Jestli Finové nabídnou podobnou možnost i pro model Lumia 620, který teprve míří na trh a který má také výměnný zadní kryt, v tuto chvíli zatím není jasné.

 

Chci originál!

Pokud se myšlenka ujme, může nás čekat revoluce v oblasti průmyslového designu. Jestliže si budete přát mobilní telefon na míru – například s vyraženým vlastním logem nebo třeba kryt s integrovaným otvírákem na pivo – stačí si jednoduše upravit příslušné podklady stažené z internetu. A pokud se na úpravy a experimentování sami necítíte, můžete oslovit třeba kamaráda nebo specializovaného designéra. Fantazii se každopádně meze nekladou.

Trend s sebou samozřejmě může přinést i řadu problematických aspektů. Pokud zůstaneme u mobilních telefonů, může se třeba stát, že budeme obklopeni nevkusnými, rozvrzanými a jinak nepovedenými kousky. Pro výrobce originálních produktů z toho pak plyne nebezpečí, že díky zfušovaným, nekvalitním a podomácku vyrobeným (tedy vytisknutým) součástem výrobků, se může jistá pachuť z nedokonalosti přenést i na původní bezvadné produkty a samotnou značku.

Nokia v každém případě přišla s velmi zajímavou novinkou. Jen čas ukáže, jestli šlo o pouhou kuriozitu určenou pro pár nadšenců nebo o nastartováni nové éry.

Už hledáte příkaz Soubor > Tisk?

 

Leave a comment

name*

email* (not published)

website