Zvolte si svůj měsíční poplatek aneb bankovní služby z jiné planety

Je známo, že Češi platí za bankovní služby jedny z nejvyšších poplatků. A to i přes to, že se nás tuzemské banky snaží přesvědčit o tom, že to tak není. V USA byly nedávno spuštěny velmi zajímavé bankovní služby, které z našeho pohledu mohou působit jako zjevení z cizí planety. Simple je online banka s jednoduchými službami, která kromě platebních operací nabízí také podrobné sledování útrat. GoBank je zase mobilní banka, u které si můžete sami zvolit výši měsíčního poplatku, a to včetně nulového.

 

GoBank, banka, kde si sami volíte výši měsíčního poplatku

Americká společnost Green Dot tento týden otevřela novou banku GoBank. Neotevřela se však tradiční kamenné a honosné pobočky, jak bývá obvyklé. GoBank je totiž bankou, která je dostupná prostřednictvím mobilní aplikace.

Go Bank si chce získat zákazníky díky jednoduchosti, uživatelské přívětivosti a samozřejmě díky nízkým poplatkům. Jednoduchost se odráží například i ve struktuře poplatků, které jsou pouze čtyři: poplatek za vlastní fotografii na platební kartě (9 USD, když se spokojíte se standardním designem, nezaplatíte nic), výběr z cizího bankomatu (2,50 USD, z vlastní sítě 40 tis. bankomatů poplatek neplatíte), poplatek za útratu v zahraničí (3 % z transakce) a nakonec měsíční paušál za používání účtu (0 až 9 USD, výši poplatku si zákazník určuje sám). Založení účtu údajně nezabere více než 4 minuty a lze jej provést přímo z mobilní aplikace.

GoBank – volba měsíčního paušálu
GoBank – volba měsíčního paušálu

V současné době banka funguje v režimu betatestu pro 10 tisíc zákazníků. Veškeré funkce jsou dostupné prostřednictvím mobilní aplikace (pro iPhone a Android), která nabízí obvyklé funkce. Zajímavostí je, že klienti si mohou zobrazit aktuální zůstatek i bez nutnosti přihlášení. Peníze lze majitelům účtů v jiných bankách posílat i přes PayPal.

 

Simple. Ať je všechno hlavně simple

Další podobná služba, Simple (původně BankSimple), sklidila značnou publicitu již před dvěma lety, když o ní začal její spoluzakladatel Alex Payne (jeden z prvních klíčových zaměstnanců Twitteru) trousit na veřejnost první informace. Simple v tomto týdnu vypustili do světa svou mobilní aplikaci pro Android. Verze pro iPhone je k dispozici již od samotného spuštění banky před 8 měsíci.

Aplikace Simple – verze pro Android
Aplikace Simple – verze pro Android

A o co se tedy jedná? Simple je banka, která nabízí základní bankovní služby, jako jsou platby nebo vydání platební karty.  Specialitou je podrobné sledování útrat s možností vytváření poznámek, třídění do kategorií, tagování apod. (jednodušší obdoba známé služby Mint.com).

Ve skutečnosti se nejedná o skutečnou banku, ale spíše virtuální banku. Bankovní startup Simple totiž spolupracuje se silným partnerem – bankou Bancorp - a je ve skutečnosti „jen“ jakýmsi komfortním a přívětivým rozhraním se zajímavými funkcemi pro bankovní služby partnerské banky. V tomto ohledu lze produkt přirovnat k virtuálními mobilnímu operátorovi, který si pronajímá mobilní síť od “skutečného” operátora. Důležité však je, že zákazník za služby zaplatí pouze minimální poplatky a má k dispozic zajímavé a inovativní služby.

Služba byla připravena s maximálním důrazem na jednoduchost a uživatelskou přívětivost. Uživatelé se například po prvním plnohodnotném přihlášení mohou příště do appky zalogovat pouze prostřednictvím zadání jednoduchého PINu. Zpoždění vydání verze pro Android bylo prý způsobené tím, že Simple nechtěli pro Android vyvinout pouhý port aplikace pro iPhone, nýbrž chtěli připravit vychytanou a origiální appku s tím nejlepším designem, ovládáním a UX. Nyní se pracuje na verzi pro iPad. Uživatelé mobilů s operačním systémem Windows Phone bohužel přijdou zkrátka.

Simple je v současné době stále v betaverzi, možnost registrace je dostupná pouze na pozvánky. O produkt je značný zájem, o pozvánky údajně projevilo zájem již více než 125 tisíc. potenciálních zákazníků.

 

Dočkáme se něčeho podobného i v ČR?

GoBank i Simple jsou velmi zajímavé ukázky inovativního pojetí bankovních služeb. Sektor, který je proslulý svou konzervativností, tak začíná nabírat nový dech. Do jaké míry se nováčci na poli bankovních služeb prosadí, je samozřejmě otázkou. Doufejme, že i čeští zákazníci se jednou dočkají podobných zajímavých služeb. Jen nevím, jak si poradíme s volbou měsíčního paušálu za vedení účtu…

 

Comments

Bankovní karty
Reply

Výborný článek. Boužel příliš velkého zvýhodnění v oblasti bankovnictví a bankovních karet se v ČR podle mě nedočkáme.

Leave a comment

name*

email* (not published)

website